Rosnące ceny samochodów nowych i używanych
Rosnące ceny samochodów nowych i używanych
Przyczyny wzrostu cen nowych samochodów
Nie jest tajemnicą, że nowe samochody są coraz droższe. Między 2011 a 2016 rokiem średnia cena nowego samochodu wzrosła o ponad 40 procent. Od 2016 do 2017 roku ta średnia wspięła się o kolejne 4 procent.
Konsensus wśród ekonomistów i ekspertów branży motoryzacyjnej jest taki, że rosnące ceny pojazdów są w dużej mierze wynikiem zarówno rosnących kosztów pracy i materiałów, jak i zwiększonych zachęt i zysków dealerów.
Istnieje jednak kilka innych czynników, które mają bezpośredni wpływ na koszt nowego samochodu, w tym podatki, ceny gazu i koszty napraw.
Zaistnienie globalnej pandemii wpłynęło negatywnie na ceny pojazdów ze względu na ograniczenie mocy produkcyjnej spowodowane brakiem rąk do pracy, a przede wszystkim ograniczeniami w dostawach części, w szczególności słynnych już półprzewodników.
Dlaczego rosną ceny samochodów używanych ?
Mimo, że wielu dealerów samochodowych zgłasza numery sprzedaży używanych samochodów każdego miesiąca, nie ma oficjalnej oceny, jak bardzo wzrosły ceny używanych samochodów. Ale kilku ekspertów zgadza się, że ceny wzrosły o co najmniej 5 procent, a według niektórych szacunków, aż o 20 procent.
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Recesja wpływa na popyt na samochody, więc popyt spada, a ceny rosną. Jednocześnie, brak nowych samochodów na rynku oznacza wzrost cen samochodów używanych.
Dużą przeszkodą, spowodowaną przez pandemię są również braki dostaw podstawowych komponentów do produkcji aut. Kryzys półprzewodników oszczędził Toyotę w niewielkim stopniu ale praktycznie cała reszta branży motoryzacyjnej bardzo mocno ucierpiała na przestojach produkcyjnych spowodowanych brakami w dostawach. Brak dostaw powoduje brak możliwości wyprodukowania nowych aut, brak nowych aut skłania nabywców do zwrócenia się w stronę rynku wtórnego.
W ostatnich latach, zmiany w preferencjach konsumentów faworyzowały SUV-y i crossovery w stosunku do sedanów. Pojazdy te – których produkcja kosztuje więcej – osiągają wyższe ceny, podczas gdy używane sedany i hatchbacki sprzedają się za mniej.
Polityka rządu również ma duży wpływ na ceny samochodów używanych. Firmy ubezpieczeniowe otrzymują niższe stawki, gdy piszą więcej roszczeń na starszych samochodach. Niektóre prawa i wymagania stanowe również komplikują odsprzedaż starszych pojazdów.
Innym czynnikiem jest spowolnienie tempa sprzedaży nowych samochodów. Sprzedaż nowych samochodów osiągnęła szczyt w 2008 roku na poziomie 15,4 miliona sztuk, według rządu amerykańskiego. Od tego czasu sprzedaż znacznie spadła. W 2014 roku, ostatnie dostępne dane, sprzedano 13,1 miliona samochodów osobowych i ciężarowych – spadek o 3,6 procent w porównaniu z rokiem 2013.
Trudno powiedzieć, czy te trendy będą się utrzymywać. Możliwe, że spowolnienie sprzedaży nowych samochodów będzie umiarkowane, albo że ceny samochodów używanych wyrównają się lub nawet spadną. Trudno jednak wyobrazić sobie, że ceny samochodów używanych nagle spadną.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.