Jak często wymieniać olej w silniku?

Jak często wymieniać olej w silniku



Olej silnikowy w silniku ma dwie podstawowe funkcje: smarowanie i czyszczenie. Olej smaruje silnik, odprowadzając ciepło z ruchomych części. Zmniejsza również tarcie, co pomaga zapobiegać zużyciu. Olej czyści również silnik, rozpuszczając zanieczyszczenia, zapobiegając ich przedostawaniu się do komór spalania i zatykaniu wtryskiwaczy paliwa.

Zadaniem oleju silnikowego jest utrzymywanie ruchomych części w czystości i smarowanie ich, aby się nie psuły. Im dłużej olej wykonuje swoją pracę, tym bardziej staje się gęsty. Oznacza to, że olej silnikowy musi być okresowo wymieniany – zazwyczaj co około 15 000 km lub 1 rok.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na konieczność wymiany oleju silnikowego. Warunki jazdy, rodzaj silnika i paliwa oraz wiek pojazdu mają wpływ na częstotliwość wymiany oleju.
Warunki jazdy. Temperatura otoczenia, pora roku i częstotliwość jazdy mają wpływ na olej silnikowy.

Lepkość oleju zmienia się również w zależności od rodzaju paliwa i typu silnika. W silnikach Diesla wyposażonych w system EGR zbiera się większa ilość nagaru spowodowana spalonymi dodatkowo w komorze silnika powracającymi spalinami. Oznacza to, że ekologiczne podejście inżynierów do zanieczyszczeń powoduje częstszą konieczność wymiany oleju w naszych pojazdach.

Częstotliwość wymiany oleju w aucie osobowym



Kluczem do utrzymania samochodu w dobrej kondycji jest regularna wymiana oleju. W ten sposób zmniejszasz zużycie części samochodu, przedłużasz żywotność silnika, chronisz turbosprężarkę i oszczędzasz pieniądze na paliwie. W praktyce w statystycznym pojeździe osobowym olej powinno się wymieniać po przejechaniu od 15 do 17 tysięcy kilometrów. W wyjątkowych przypadkach, gdy pojazd nie przekracza rocznie przejechanych kilkuset kilometrów a przez większość czasu stoi nieużywane, wystarczy wymienić olej raz do roku.

Pozytywnym rezultatem wymiany oleju na nowy będzie zredukowanie tarcia pomiędzy tłokami a cylindrami, co bezpośrednio przełoży się na zmniejszone zużycie paliwa i znacznie lepszą kulturę pracy silnika spalinowego.

Rodzaje olejów samochodowych



Istnieją trzy rodzaje olejów samochodowych: syntetyczne, półsyntetyczne i konwencjonalne.
Olej syntetyczny to produkt ropopochodny wytwarzany przez pobranie cząsteczki ropy naftowej, rozbicie jej na poszczególne atomy, a następnie połączenie tych atomów w odpowiedniej kolejności i sekwencji – proces ten jest niezwykle kosztowny i energochłonny. Oleje syntetyczne mają lepsze osiągi niż oleje konwencjonalne, ale nie zawsze można je stosować.

Niektóre oleje syntetyczne są wytwarzane z ropy naftowej, ale ich rafinacja wymaga tak energochłonnych etapów, że zazwyczaj kosztują one znacznie więcej niż oleje konwencjonalne. Inne oleje syntetyczne są wytwarzane z różnych materiałów pochodzenia roślinnego i są znane również jako „oleje roślinne”. Oleje te działają równie dobrze jak syntetyki, ale nie są tak podatne na zanieczyszczenia. Olej półsyntetyczny jest wytwarzany poprzez mieszanie olejów syntetycznych i konwencjonalnych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.