Elektryki, przyszłość motoryzacji?
Elektryki, przyszłość motoryzacji?
Samochody elektryczne mają szansę stać się znaczącą siłą w motoryzacji, ale to, jak znaczącą, będzie zależało od sposobu ich użytkowania. W tej chwili samochody elektryczne wypełniają niszę rynkową, są używane przez osoby dojeżdżające do pracy w miastach i niektórych obszarach wiejskich.
Samochody te dobrze spełniają dwie funkcje. Są ciche i mają dobry przebieg. Zasięg, czyli odległość, jaką samochód może pokonać na jednym ładowaniu, zależy od wagi kierowcy i pasażerów. Typowy zasięg dla dorosłej osoby o przeciętnych wymiarach wynosi około 120km.
W miastach większość samochodów elektrycznych jest używana do krótkich przejazdów. Oznacza to, że ładowanie samochodu trwa zaledwie kilka minut. Jednak osoby mieszkające na terenach wiejskich lub jeżdżące na długich dystansach często muszą ładować samochód przez noc.
Samochody elektryczne potrzebują mocniejszych akumulatorów, a technologia produkcji akumulatorów ma przed sobą jeszcze długą drogę. W tej chwili samochody elektryczne są zbyt drogie dla większości kierowców, ale to się zmieni. Cena będzie spadać w miarę doskonalenia technologii.
Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do samochodów elektrycznych. Ci krytycy często podają ograniczony zasięg samochodów elektrycznych jako swój największy zarzut. Istnieją jednak inne obawy związane z samochodami elektrycznymi.
Jednym z problemów jest bezpieczeństwo. Akumulatory, które zasilają samochody elektryczne są łatwopalne. Oczywiście, pożaru nigdy nie da się całkowicie uniknąć, ale samochody elektryczne mają mniejsze szanse na zapłon niż silniki benzynowe. Mimo to, obawy są uzasadnione.
Innym problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Samochody elektryczne nie tworzą żadnych zanieczyszczeń bezpośrednio, ale produkują zanieczyszczenia poprzez sam proces produkcyjny wymagający ogromnych zasobów poświęconych choćby na wydobycie litu, głównego składnika niezbędnego do produkcji baterii.
Ekologiczna alternatywa dla samochodów elektrycznych?
Pojawienie się samochodów elektrycznych sprawiło, że samochody napędzane wodorem wydają się wielu konsumentom dziwne. Wiele osób nie rozumie, że pojazdy napędzane wodorem są w rzeczywistości bardziej wydajne. Samochody napędzane wodorem są zasilane przez ogniwa paliwowe, a nie przez bezpośrednie spalanie benzyny, więc technologia ta nie powoduje emisji dwutlenku węgla.
Działanie ogniw paliwowych polega na przekształcaniu wodoru i tlenu w energię elektryczną w procesie chemicznym zwanym elektrolizą. Wodór jest najobficiej występującym pierwiastkiem we wszechświecie, ale rzadko można go zaobserwować w naturze. Zazwyczaj powstaje on w wyniku rozszczepienia wody, co powoduje uwolnienie tlenu i wodoru jako produktów ubocznych.
Pojazdy z ogniwami paliwowymi istnieją obecnie jako pojazdy luksusowe, ale popyt na nie rośnie, ponieważ wielu producentów samochodów postrzega pojazdy napędzane wodorem jako krok do pojazdów zelektryfikowanych, które mają potencjał, aby osiągnąć większy zasięg, niższy koszt i większą wydajność.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.