Auto poleasingowe, świeże ale dużo eksploatowane. Czy warte swojej ceny?
Na rynku samochodów używanych znaleźć można bardzo wiele pojazdów. Sprzedawane są one przez osoby prywatne, komisy jak również przez osoby czy firmy, zajmujące się sprowadzaniem aut z zagranicy. Pośród tak szerokiego wyboru coraz liczniejszą grupę stanowią również auta poleasingowe.
Auta po leasingu – co je charakteryzuje?
Aby wiedzieć, czym odznaczają się samochody poleasingowe, z pierwszej kolejności warto w skrócie przypomnieć, czym jest leasing auta. Otóż jest to jedna z form finansowania, w myśl której firma leasingowa oddaje w użyczenie samochód użytkownikowi. W zamian tej zobowiązuje się płacić określone w umowie raty miesięczne, jak również ponosić koszty związane z codzienną eksploatacją i naprawami auta. przez cały czas umowy właścicielem samochodu pozostaje jednak firma leasingowa. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca może zdecydować się na wykup auta, za sumę określoną wcześniej w umowie.
Jednakże nie każdy decyduje się na wykupienie auta, niektórzy zaś decydują się na zawarcie nowej umowy na nowe auto. To, z którego korzystali do tej pory, zwracają firmie leasingowej, te zaś najczęściej decydują się na ich sprzedaż.
Obecnie można zauważyć, że znaczna większość umów leasingowych dotyczy nowych samochodów. Nie ma się temu dziwić, auta wyjeżdżające z salonu objęte są gwarancją, co sprawia że użytkownik w czasie jej trwania nie musi obawiać się o niektóre awarie, gdyż są one naprawiane w ramach obowiązującej gwarancji. Umowy leasingowe zazwyczaj zawierane są na maksymalny okres 7 lat, dlatego nawet w czasie trwania całej umowy nowy samochód może nie wymagać żadnych napraw, poza okresowymi przeglądami i wymianą części eksploatacyjnych i płynów. Ten fakt również powoduje, że samochody poleasingowe na rynku aut używanych cieszą się ta dużą popularnością.
Jaki jest stan samochodów po leasingu?
Samochody poleasingowe, tak samo zresztą jak auta od osób prywatnych mogą mieć różnorodny stan. Wszystko zależy od tego, jak leasingobiorca dbał o auto jak również jakie odległości nim pokonywał. Niektóre mogą być bardziej eksploatowane, i co za tym idzie, ich stan, również techniczny może być nieco gorszy.
Jednak warto pamiętać o tym, że zazwyczaj auta po leasingu mają bardzo dokładnie udokumentowaną historię wszelkich napraw czy ewentualnych stłuczek. Leasingobiorca bowiem jest zobowiązany do przestrzegania warunków umowy. Te zaś bardzo często określają, iż auta, szczególnie leasingowane jako nowe, nawet po okresie zakończenia gwarancji mają być serwisowane we wskazanej sieci warsztatów. Ponadto każda umowa zobowiązuje również do zawarcia umowy na ubezpieczenie Auto Casco, zaś w przypadku ewentualnej stłuczki to firma leasingowa, a nie użytkownik, decyduje o sposobie i miejscu dokonania napraw. Dlatego też wszystkie niezbędne dokumenty najczęściej bez problemu można otrzymać wraz z historią pojazdu. To ich niewątpliwy plus, bowiem na rynku czasem dość ciężko jest znaleźć używane auta od osób prywatnych lub sprowadzone z zagranicy z tak dobrze udokumentowaną historią. Firmy leasingowe przed sprzedażą aut poddają je zazwyczaj szczegółowemu przeglądowi jak również dokonują niezbędnych do jego prawidłowego działania.
Kwestią, która coraz więcej osób skłania do zakupu samochodów po leasingu jest również cena takich aut. W przypadku gdy klient rezygnuje z wykupu auta, większość firm nie zamierza ich zbyt długo przechowywać. Rodzi to bowiem kolejne koszty, takie jak konieczność opłacenia składek na ubezpieczenia komunikacyjne czy też ponoszenia kosztów związanych z przechowywaniem pojazdu. Uwzględniając te czynniki, większość firm decyduje się na ich jak najszybszą sprzedaż, często w związku z tym znacząco obniżając cenę, aby jak najszybciej samochody znalazły swoich właścicieli. W niektórych przypadkach klienci ponadto mają dodatkową możliwość negocjacji ceny, co dla nich bywa zazwyczaj bardzo korzystne.
Korzyści z kupna aut po leasingu
Reasumując, auta po leasingu mogą być niezwykle dobrym wyborem dla nowego właściciela. Cena bowiem może być sporo niższa od rynkowej ceny takich samochodów, co sprawia że oszczędność jest znacznie większa. Ponadto doskonale udokumentowana historia zarówno napraw, jak też ewentualnych stłuczek pozwala znacznie lepiej poznać samochód przed jego zakupem. Do plusów aut po leasingu zaliczyć należy również ich wiek, niektóre mają zaledwie kilka lat.
Trzeba pamiętać, iż niektórzy użytkownicy samochodów w leasingu, decydując się na podpisanie umowy zamierzali wykupić auta na własność po jej zakończeniu. W dość wielu przypadkach wynikły nagłe i nieprzewidziane sytuacje, które zmusiły ich do zmiany zdania, często w ostatniej chwili przed zakończenie okresu obowiązywania umowy. W takim przypadku zaś najczęściej użytkownik dba o samochód tak samo, jakby to było jego własne auto.
Z pewnością więc, poszukując ciekawego samochodu używanego dobrze jest zapoznać się właśnie z ofertą aut po leasingu. Może się okazać, iż będzie to najlepsza decyzja dla osoby zainteresowanej zakupem dobrego samochodu na następne lata.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.